вгору

Повернення працівниці з декрету: пам’ятка роботодавцю

За бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з виплатою за ці періоди допомоги відповідно до законодавства.

Нагадуємо нашим користувачам, що відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ч. 3 ст. 20 Закону України від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР «Про відпустки»):

  1. є соціальною;
  2. надається за заявою жінки або осіб, зазначених у частині третій статті 18 цього Закону, повністю або частково в межах установленого періоду;
  3. оформляється наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.

За бажанням жінки вона може бути надана їй повністю або частково в межах установленого періоду.

Зверніть увагу! Працівниця може неодноразово переривати цю відпустку, приступати до роботи, а потім знову оформляти відпустку, якщо виникла така необхідність.

Робота на декретній посаді

Строковий трудовий договір

На період перебування працівниці у відпустці для догляду за дитиною до 3 років роботодавець має право прийняти на роботу іншого працівника. При цьому з таким працівником укладають строковий трудовий договір на строк до дня фактичного виходу на роботу працівниці, що перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років.

Припинення строкового трудового договору

У загальному випадку, такий строковий договір припиняється в день, що передує дню виходу основної працівниці з такої відпустки (п. 2 ч. першої ст. 36 Кодексу законів про працю України, далі – КЗпП). Якщо після закінчення строку трудового договору трудові відносини фактично тривають і жодна із сторін не вимагає їх припинення, дія цього договору вважається продовженою на невизначений строк.

Нагадуємо, що трудовий договір – це угода між працівником і власником підприємства (уповноваженим ним органом) чи фізособою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства (уповноважений ним орган) чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові зарплату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін (ч. 1 ст. 21 КЗпП).

Трудовий договір може бути (ст. 23 КЗпП):

  • безстроковим, що укладається на невизначений строк;
  • на визначений строк, встановлений за погодженням сторін;
  • таким, що укладається на час виконання певної роботи.

Припинення трудового договору по закінченні строку не потребує заяви чи якогось волевиявлення працівника. Свою волю на укладення строкового трудового договору він вже виразив, коли писав заяву про прийняття на роботу за строковим трудовим договором. Одночасно він виразив і волю на припинення такого трудового договору по закінченні строку, на який він був укладений.

Згідно з п. 2 ч. першої ст. 36 КЗпП підставами припинення трудового договору є закінчення строку (п. п. 2 і 3 ст. 23 КЗпП), крім випадків коли трудові відносини фактично тривають і жодна з сторін не поставила вимогу про їх припинення.

Звільнити працівника у зв’язку із закінченням строку трудового договору можна як у період тимчасової непрацездатності, так і в період перебування його у відпустці. Оскільки заборону щодо звільнення працівників у період тимчасової непрацездатності та перебування у відпустці встановлено лише з ініціативи роботодавця, тобто з підстав, передбачених у ст. 40 – 41 КЗпП.

Про це нагадало ГУ Держпраці у Львівській області.

Читайте на цю тему у Блозі бухгалтера та у розділі Інформер програми M.E.Doc:

Декретна відпустка ФОП: відповіді на п’ять основних запитань та рекомендації;

Лікарняні та декретні: розрахунок середньоденної зарплати;

Звільнення «декретниці» на вимогу роботодавця: чи є порушення?

Чи може бабуся піти у декретну відпустку, якщо мати дитини – ФОП?