вгору

Постачання товарів/послуг неплатнику ПДВ після 01.12.2018 р.: як заповнити заголовну частину податкової накладної?

07.12.2018

Держава: звітність та податки

При складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в п. п. 10 – 15 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307, зі змінами, внесеними наказом Мінфіну від 17.09.2018 р. № 763, у верхній лівій частині таких накладних у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» робиться помітка «X» та зазначається відповідний тип причини.

Зокрема, у разі постачання товарів/послуг покупцю, який не зареєстрований як платник податку, та при складанні податкової накладної за щоденним підсумком операцій зазначається тип причини (далі – ТП):

  • «02» – складена на постачання неплатнику податку;
  • «03» – складена на постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах із платником податку;
  • «07» – складена на операції з вивезення товарів за межі митної території України;
  • «11» – складена за щоденними підсумками операцій.

При постачанні товарів/послуг покупцю, який не зареєстрований як платник ПДВ (ТП «02»), та при складанні податкової накладної за щоденним підсумком операцій (ТП «11») у графі «Отримувач (покупець)» зазначається «Неплатник», а у рядку «Індивідуальний податковий номер покупця» відображається умовний Індивідуальний податковий номер (далі – ІПН) «100000000000». Рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється. Разом з тим, якщо це поле в перерахованих випадках буде заповнене, це не буде вважатися помилкою, допущеною при складанні податкової накладної (лист ДФС від 27.11.2018 р. № 36942/7/99-99-15-03-02-17).

Крім того, якщо з ТП «02» складається зведена податкова накладна, у полі «Зведена податкова накладна» обов’язково проставляється код ознаки «4».

У разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України (ТП «07») у графі «Отримувач (покупець)» зазначається найменування (П. І. Б.) нерезидента та через кому – країна, в якій зареєстрований покупець (нерезидент), а у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «300000000000».

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізосіб, які перебувають у трудових відносинах з платником ПДВ (ТП «03»), у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» відображається умовний ІПН «400000000000», а в рядку «Отримувач (покупець)» платник податку зазначає власне найменування (П.І.Б.). При цьому рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється.

Відповідне роз’яснення розміщене в Інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР», категорія 101.16.

Нагадуємо нашим користувачам, що з 01.12.2018 р. податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних підлягають реєстрації в ЄРПН за новою формою, незалежно від дати їх складання: до 01.12.2018 р. чи після 01.12.2018 р. (за умови дотримання інших вимог щодо реєстрації в ЄРПН).

Докладніше про особливості складання нової податкової накладної та розрахунку коригування читайте у Блозі бухгалтера:

Нова податкова накладна та розрахунок коригування у запитаннях-відповідях;

Особливості складання розрахунків коригування до «зайво складених» податкових накладних: приклад заповнення в M.E.Doc;

Особливості складання розрахунків коригування до податкової накладної з 01.12.2018: приклад заповнення у програмі M.E.Doc.