вгору

Штрафи за порушення строків розрахунків з нерезидентами визнаються витратами

Підпунктом 140.5.11 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) встановлено, що фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується платником податку на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів на користь осіб, що не є платниками податку (крім фізичних осіб), та на користь платників, які оподатковуються за ставкою 0% згідно з п. 44 підрозд. 4 розд. XX ПКУ.

Як нагадали податківці, цивільно-правова відповідальність – це одна із форм (видів) юридичної відповідальності. Її суть – у примусовому впливі на порушника цивільних прав і обов’язків шляхом застосування стосовно нього санкцій, що тягнуть за собою додаткові невигідні майнові наслідки, яка передбачена нормами Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) та інших актів цивільного законодавства.

З урахуванням ст. 546 та 549 ЦКУ, ст. 230 Господарського кодексу України визначено, що неустойкою (штрафом, пенею) визнається сума санкцій, яку учасник господарських відносин зобов’язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов’язання.

Зверніть увагу! У податкових відносинах діє власне визначення штрафної санкцій (фінансової санкції, штрафу). Так, згідно з пп. 14.1.265 ПКУ – це плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв’язку з порушенням ним вимог податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Отже, суми штрафних (фінансових) санкцій та пені, нарахованих органами ДФС у зв’язку з порушенням платником податку вимог податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, визнаються витратами згідно з правилами бухгалтерського обліку при визначенні фінрезультату до оподаткування. При цьому на суму таких штрафних (фінансових) санкцій та пені різниця для збільшення фінрезультату до оподаткування не виникає.

Відповідне роз’яснення надано фахівцями ДФС у офіційному виданні «Вісник. Офіційно про податки».

До відома! Починаючи з 26.05.2017 р. розрахунки за експортними операціями, крім експорту послуг, прав інтелектуальної власності, авторських та суміжних прав, та імпортними операціями, передбаченими ст. 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.1994 р. № 185/94-ВР (далі – Закон №185), здійснюються у строк, що не перевищує 180 календарних днів. При цьому, перенесення граничного строку розрахунків за експортно-імпортними операціями, якщо він припадає на вихідний або святковий день, не здійснюється (Інформаційно-довідковий ресурс «ЗІР», категорія 114.02).

Також нагадаємо, що з 07.02.2019 р. Закон № 185 втратить чинність у зв’язку з введенням в дію Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 р. № 2473-VIII. Ми писали про це тут.